Dsc Programlama Nasıl Yapılır.

DSC 1616 Programlama

DSC 1832 Programlama

DSC Programlama

Programlama Kılavuzunu İndirmek İçin Tıklayınız..
 

DSC PANEL KISA PROGRAMLAMA KILAVUZU

Programlama şifresi:5555

Kullanıcı şifresi:1234

Programa giriş: * 8 5555

Programdan çıkış: # #

Zone tanımları:

0 Kullanılmayan zone

1 1.gecikmeli zone

2 2.gecikmeli zone

3 Ani zone

11 24 saat hırsızlık

16 24 saat panik

Zone programlama

Programa girdikten sonra zoneleri tanıtmak için 001 tuşlanmalıdır. Tuşlandıktan sonra 2 haneli zone özelliklerini 6 zone için peşpeşe girilmelidir.

Örnek: panelimizde 1. zonu gecikmeli,2.zonu ani,3.zonu ani,4.zonu siren sabotajı,5.zonu panik butonu olarak kullanalım 6.zonu kullanmayalım.

*8 5555 001 01 03 03 11 16 00 # işlemleri yapılır.# tuşuna 1 kere basarsak zone programlama adımından çıkmış oluruz fakat programdan daha çıkmamış oluruz.

Giriş-Çıkış Sürelerini Programlama

Programa girdikten sonra süreleri belirlemek için 005 tuşlanmalıdır. Panelde 1. Partıtıon kullanıldığı için 01 seçilmelidir.3 haneli saniye bazında 1.giriş gecikme süresi girilir ardından boşluk vermeden 3 haneli saniye bazında 2.giriş gecikme süresi girilir ardından boşluk vermeden 3 haneli saniye bazında çıkış süresi verilmelidir.

Örnek: Giriş süresini 15 saniye çıkış süresini 30 saniye verelim

*8 5555 005 01 015 015 030 #

Sistem Opsiyonlarını Programlama

•        1.sistem opsiyonu için yapılması gereken uygulama programa girdikten sonra 013 tuşlayıp 3 ve 7 nolu ışıkları yanar duruma getirip diğer ışıkları söndürmektir.

•        2.sistem opsiyonu için yapılması gereken uygulama programa girdikten sonra 014 tuşlayıp 6 nolu ışığı yanar duruma getirip diğer ışıkları söndürmektir.

•        3.sistem opsiyonu için yapılması gereken uygulama programa girdikten sonra 015 tuşlayıp 1 nolu ışığı yanar duruma getirip diğer ışıkları söndürmektir.

•        4.sistem opsiyonu için yapılması gereken uygulama programa girdikten sonra 016 tuşlayıp 1 ve 5 nolu ışıkları yanar duruma getirip diğer ışıkları söndürmektir.

•        Şebeke gerilimini ayarlamak için programa girdikten sonra 701 tuşlayıp 1 nolu ışığı yanar duruma getirmeli diğer ışıkları söndürmeliyiz.

Paneli Fabrikasyon Değerlerine Döndürme

Bu işlem için 2 yöntem vardır. Birincisi programsal reset atma ikincisi donanımsal reset atma.

Programsal reset atmak için

*8 5555 999 5555 999 tuşlanır panel tepki verip tuş takımından ses gelene kadar beklenir.

Donanımsal reset atmak için

Panelde zone 1 klemensi ve PGM1 klemensleri boşaltılır panelin elektriği kesilir zone1 ve PGM1 klemensleri arası kısa devre edilir elektrik verilir tuş takımından ses gelene kadar beklenir elektrik kesilir kısa devre sökülüp normal bağlantılar yapılır elektrik tekrar verilir.

 

DSC PANELİ KULLANIM KILAVUZU

Şifre değişimi:

*5 eski şifre 40 yeni şifre (4 haneli)#

Saat ve tarih ayarı

*6 şifre 1 SS DD AA GG YY#

SS- iki haneli saat

DD-iki haneli dakika

AA-iki haneli ay

GG-iki haneli gün

YY- iki haneli yıl

Alarmı kurma

Alarmı kurmak için bütün zonelerin sönük olması gerekir. Bunun için panele bağlı dedektörlerin hiç birinin hareket görmemesi gerekir. Bu ortam sağlandıktan sonra tuş takımındaki ready ışığı yanar ve 4 haneli şifreyi girmek yeterlidir. Ready ışığı yanıyorsa ve şifre doğru girildiyse tuş takımından cıkış süresini verdiğini belirten saniye de bir uyarı tonu duyulur. Süre bitmeden ortam terk edilmelidir. Eğer yanlış bir işlem yapılırsa tuş takımı uzun süreli bir hata sinyali verir.

Alarmı kapatma

Mekana giriş yaptıktan sonra giriş süresi bitmeden 4 haneli şifreyi girmek yeterlidir. Yanlış şifre girilmesi durumunda # tuşuna basıp şifreyi tekrardan girmek tavsiye edilir.

Bölge iptal ederek kurma

İstenilen bölgeyi tek kurulumluk iptal ederek kurmakta kullanılır.

Örnek: 1. ve 3. bölgeleri iptal ederek kurmamız gerekirse

*1 01 03 # ye basılır ready ışığı yanınca şifre girilir.

Sistemdeki Arızayı Tespit Fonksiyonu

Tuş takımında trouble ışığı yanıyorsa sistemde bir arıza vardır. Arızayı tespit etmek için *2 tuşlanır yanan ledlere göre arıza tespit edilir.

Zone 1 yanıyorsa: 1 nolu tuşa basılır, yine 1 yanıyorsa panel aküsü takılı ve zayıflamıştır 2 yanıyorsa bell + ve – arasında olması gereken 1KOhm direnç takılı değildir.

Zone 2 yanıyorsa: Panele elektrik gelmiyodur.

Zone 3 yanıyorsa: Panele bağlı telefon hattında problem vardır (eğer 3. sistem opsiyonun da 7 ve 8 nolu ışıklar söndürüldüyse bu arızayı vermez).

Zone 4 yanıyorsa: Panel haber alma merkezine bağlı ise haberleşme problemi vardır (eğer 3. sistem opsiyonun da 7 ve 8 nolu ışıklar söndürüldüyse bu arızayı vermez).

Zone 8 yanıyorsa: Sistemin saat ve tarih ayarı yapılmamıştır.

 

DSC NEO SERİSİ ALARM PROGRAMLAMA